Обстеження молочної залози
Кожній жінці старше 35 років слід щороку проходити ультразвукове дослідження молочних залоз (УЗД), мамографію (рентген молочних залоз), відвідувати мамолога.Жінкам старше 50 років дане обстеження слід проходити два рази на рік. І всім жінкам, незалежно від віку, при виявленні у себе симптомів захворювання молочних залоз необхідно якомога раніше пройти обстеження.
Дана тактика повинна стати правилом для кожної жінки, оскільки це допоможе ранньому виявленню та діагностиці різних захворювань молочних залоз, як доброякісних, так ізлоякісних, і, відповідно, поліпшить результати подальшого лікування.
Наприклад, в Японії більше 90% злоякісних новоутворень, як молочних залоз, так і інших органів виявляється на ранніх стадіях, що дозволяє раніше почати лікування і відсоток сприятливих результатів значно вище (звідси зокрема довше тривалість життя і тривалість працездатного віку). Це пов'язано зкультурою населення і більшою турботою про своє здоров'я. У Росії ці показники значно нижче.
Крім інструментального обстеження молочних залоз та консультації мамолога кожній жінці будь-якого віку потрібно вміти самостійно оглядати свої молочні залози.
Як правильно оглядати молочну залозу?
Самоогляд бажано проводити один раз на місяць, в один і той же день менструального циклу (краще з 5 по 10 день відпочатку менструації), а для жінок в менопаузі - в один і той же календарний день місяця. Частіше не бажано, інакше незначні зміни можна просто не помітити. Проводьте обстеження при хорошому освітленні перед дзеркалом, можна у ванній кімнаті.
Ставитися до самоогляд потрібно спокійно, сприймайте його як звичайну процедуру. Якщо слідувати одній і тій же схемі, самоогляд не займе у Вас багато часу.Не хвилюйтеся, пам'ятайте, що більшість виявлених в молочних залозах змін є доброякісними.
1. Огляд білизни
Його можна проводити щодня. Якщо виділення з соска мізерні, то швидше за все Ви їх непомітите на поверхні соска, але можуть залишатися сліди на бюстгальтері.
2. Вид молочних залоз
Роздягніться до пояса, встаньте перед дзеркалом. Встаньте у вільну позу, опустіть руки вздовж тулуба, або поставте на пояс.
Уважно огляньте себе. Зверніть увагу на обидві молочні залози - розташовані вони на одному рівні (одна молочна залоза може бути трохи більше іншої - це нормально).
Зверніть увагу на молочнізалози окремо - не змінена чи форма, величина, контури. Зверніть увагу стан шкіри молочної залози - чи немає почервоніння, втягнення, вибухне, ділянок типу "лимонної кірки", виразок.
Перевірте, еластична чи шкіра молочної залози - чи легко збирається в складку. Підніміть руки вгору, заведіть руки за голову, поверніться вправо, вліво, нахиліться вперед, подивіться, рівномірно
Чи переміщуються молочні залози. З піднятими руками зверніть увагу на пахвову область. Подивіться, чи немає там ділянок вибухне, втягнення, почервоніння.
3. Пальпація (обмацування) молочних залоз.
Перший етап пальпації слід проводити в положенні стоячи. Молочні залози слід обмацувати окремо. Якщо Ви хочете почати з лівих грудей, то потрібно підняти ліву руку, завести її за голову, а всі дії виконувати правою рукою. Чотири пальці правої руки (крім великого пальця, який в пальпації участі не бере) повинні бути зімкнуті і випрямлені. Обмацувати молочні залози потрібно подушечками пальців, як найбільш чутливої зоною.
Почніть з верхньої частини грудей і далі слідуйте за годинниковою стрілкою, поступово, по спіралі наближаючись до соска.
Спочатку проводиться поверхнева пальпація, тобто молочні залози обмацуються не глибоко, пальці не занурюються в тканину залози, а майже гладять її з невеликим тиском - таким
чином, легше виявити невеликі підшкірні освіти. Потім проводиться більш глибоке обмацування з більш сильним натисканням на тканину залози. Для того щоб зробити пальпацію правої молочної залози, відповідно треба підняти і завести за голову праву руку, а всі дії виконувати лівою.
Другий етап пальпації проводиться в положенні лежачи. При цьому молочні залози як би розпластуються по грудній стінці. Порядок дій і техніка такі ж, як при виконанні першого етапу. Окремо обмацують пахвова область. Виконується обмацування пахвовій області протилежною рукою, при цьому рука з боку досліджуваної пахвовій області вільно опущена вздовж тулуба.
Звертати увагу потрібно на будь-яке ущільнення, хворобливі ділянки.
4. Дослідження області соска
Оглядаючи соски, слід звернути увагу, чи немає змін їхньої форми і кольору, не втягнуті чи немає виразок або тріщин. Обмацують область ареоли (навколо соска)
- Чи немає ущільнення або болючості в цій зоні. Останнім етапом потрібно взяти сосок між великим і вказівним пальцями, натиснути на нього (як би "сдаівая"), після чого подивитися, чи є які-небудь виділення, якщо є, то запам'ятати колір, консистенцію, запах.
Якщо у Вас виникнуть підозри з приводу стану Ваших молочних залоз, як можна раніше звертайтеся до лікаря. Не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням, оскільки через це Ви можете втратити дорогоцінний час. Пам'ятаєте, чим раніше виявлено будь-яке захворювання, тим легше з ним впоратися, і часто від Ваших дій залежить Ваше життя!
Міський акушер – гінеколог Ребров А.В. |