Не варто забувати.
Епідемічний висипний тиф - гостре захворювання інфекційної природи з переважно трансмісивним механізмом передачі збудника, що характеризується схильністю до масового поширення, важкого перебігу з лихоманкою, інтоксикацією і ураженням різних органів і систем.
Людина є досить чутливим до висипного тифу, при цьому ні стать, ні вік особливого значення не мають. Поширенню інфекції сприяє бідність, скупченість населення, погана гігієна і санітарні умови, в яких проживають люди. Епідемії висипного тифу завжди супроводжували війнам, голоду, стихійних лих і супроводжувалися високою летальністю.
Єдине джерело інфекції - хвора людина, кров якого заразна не менше 20 днів: за 2 дні до появи перших симптомів, весь період лихоманки і 2 дні після нього.
Основний шлях передачі інфекції - трансмісивний. Він реалізується за допомогою головних і платтяних вошей. Причому зараження відбувається не через сам укус (слина переносників не містить збудник), а в результаті розчісування, травмування шкірних покривів після нього і втирання в мікропошкодження шкіри риккетсий, що знаходяться в фекаліях вошей.
Захворювання починається гостро з високої температури тіла з ознобом, головним болем, запамороченням.
Зовнішній вигляд пацієнта стає характерним:
• набрякле обличчя;
• гіперемія шкіри шиї та голови;
• судини склер ін'єктовані;
• нерідко з'являється кон'юктівальний висип (поодинокі петехії або розеоли на перехідних складках століття);
• очі блищать;
• шкіра стає сухою і гарячою.
Всі хворі на висипний тиф або з підозрою на нього підлягають обов'язковій госпіталізації в інфекційний стаціонар, де забезпечується постійний і ретельний догляд. В осередку інфекції проводяться протиепідемічні заходи з ізоляцією контактних осіб та здійсненням контролю над ними протягом 25 діб.
У боротьбі з інфекцією велике значення мають профілактичні заходи. Вони спрямовані на виявлення та усунення випадків педикульозу серед населення, ранню ізоляцію і лікування тифозних хворих. При погіршенні епідеміологічної обстановки по даному захворюванню проводиться специфічна профілактика інактивованою вакциною.
Лікар- інфекціоніст
інфекційного відділення КЛПЗ
«Лиманська центральна районна лікарня» Д.В.Тищенко |