Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Переважно на кір хворіють саме діти, які не мають щеплень. Однак дорослі та підлітки, яких не вакцинували в дитинстві, також можуть захворіти. Це підтверджує ситуація в Україні: з початку 2019 року кір діагностували у понад 5 тисяч людей. Тим паче на початок 2019 року у Лиманській ОТГ зареєстровано 9 випадків кору.
Спершу зауважимо, що на кір хворіють тільки люди, відповідно, і зараження відбувається тільки від людини до людини. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті з хворим від моменту появи перших симптомів хвороби до 5 дня від початку висипки. Оскільки вірус кору дуже легкий, він здатний потрапляти на інші поверхи крізь вікна та вентиляцію та навіть в сусідні будівлі через потоки повітря. Людина може заразитися кором у випадку, коли перебуває в будинку з вірусом або ж контактує з хворим.
Важливо відзначити, що кір нестійкий до впливу зовнішнього середовища, відтак, вірус гине під час кип'ятіння чи дезінфекції. За кімнатної температури в приміщенні збудник залишається активним впродовж двох днів.
В інфікованого кір також проявляється не одразу: від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 дня.
Основні симптоми кору:
- Висип по тілу,
- Сильний головний біль,
- Слабкість,
- Підвищення температури тіла до 40 градусів,
- Втрата апетиту,
- Нежить,
- Сухий і сильний кашель,
- Почервоніння і набряк горла,
- Збільшення лімфовузлів,
- Запалення слизової оболонки очей.
N.B. Найбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка і забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. Додамо, що в Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи.
Лікар-інфекціоніст Тищенко Д.В. |