КНП "Лиманська центральна районна лiкарня"



Головна | Мій профіль  | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSS

Форма входу

Категорії розділу

Лікар інформує [135]
КНП Лиманська ЦРЛ інформує [70]
Новини [401]
Главная » 2021 » Август » 4 » Головне про грудне вигодовування
13:01
Головне про грудне вигодовування

ГОЛОВНЕ ПРО ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ


 

Вагітні жінки часто хвилюються: "Чи зможу я вигодовувати свого малюка грудьми? Чи вистачить мені молока?”

Зазвичай такі побоювання не мають під собою основи. Лише невеликий відсоток жінок на земній кулі позбавлений можливості годувати дитину своїм молоком. Це фінальна стадія єдиного репродуктивного циклу, що складається з зачаття, виношування дитини, її народження, і, вже потім, грудного вигодовування.

Гормони на захисті лактації

Лактація відбувається завдяки двом головним гормонам: пролактину та окситоцину.

Пролактин відповідає за секрецію молока молочною залозою і виробляється після годування грудьми для підготовки до наступного годування.

Пік вироблення пролактину припадає на ніч та передсвітанкові години, тому нічне годування є вкрай важливим!

Окситоцин – його ще називають гормоном ніжної прив'язаності, довіри та любові – відповідає за рух молока молочними протоками. Він продукується до і під час годування грудьми та сприяє появі молока. Саме тому у жінки може виділятися молоко, коли вона позитивно і з любов'ю думає про свою дитину, бачить малюка, торкається його, тримає на руках.

Молозиво

Протягом кількох днів після пологів молочні залози виробляють густе поживне молозиво. Молозиво з’являється в грудях ще під час вагітності, приблизно з 22 тижня. Порівняно з молоком, молозиво містить менше жирів та вуглеводів і більше білків, має оптимальний баланс поживних речовин, необхідних дитині в перші кілька днів після народження.Воно виконує захисні функції, схожі на ті, що має плацента під час вагітності.

Чому молозива так мало?

Молозиво виробляється в дуже невеликій кількості – в середньому всього 7,4 чайних ложки (36 мл) на добу. За одне вигодовування це лише 1,4 - 2,8 чайних ложки (6,86 - 13,72 мл). Дитина швидко поглинає ці дорогоцінні краплі!

Унікальні властивості молозива:

  • Має високу енергетичну цінність, і навіть у малих дозах може повністю задовольнити потреби дитини в необхідних поживних речовинах в перші дні життя.

  • Має послаблюючий ефект та допомагає дитині позбавитися первородного калу - меконію, тим самим зменшуючи прояви жовтухи новонародженого.

  • Містить велику кількість секреторного імуноглобуліну А, що захищає слизові оболонки дитини, які першими зустрічають інфекційні антитіла.

  • Містить багато лейкоцитів – кліток імунної системи, що руйнують віруси і бактерії.

  • Містить фактори зросту, відповідальні за дозрівання шлунково-кишкового тракту.

Цінність грудного молока

Жіноче молоко є унікальним продуктом. Ця біла солодкувата рідина складається з більше ніж 1000 компонентів і містить величезну кількість речовин, які неможливо синтезувати штучно.

Годувати грудьми економічно вигідно, це безпечна та завжди доступна їжа для дитини. Молоко мами завжди має необхідну температуру і оптимальний склад, який постійно змінюється в залежності від віку дитини і її стану .

Серед дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, рідше зустрічаються прояви синдрому раптової смерті новонародженого. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку таких захворювань, як бронхіальна астма, атопічний дерматит, цукровий діабет другого типу, ожиріння тощо.

Під час грудного вигодовування виникає тісний психоемоційний зв’язок між матір’ю та дитиною.

Грудне вигодовування є екологічно чистим, оскільки цей процес не засмічує навколишнє середовище – на відміну від штучного вигодовування з використанням пластикових пляшечок і сосок.

Грудне вигодовування має цілу низку переваг і для мами. Зокрема, воно знижує ризик розвитку раку молочних залоз, яєчників та матки. Зменшується ризик розвитку маткової кровотечі після пологів: відповідальний за скорочення м'язів матки гормон окситоцин, який виробляється під час лактації, сприяє нормалізації розмірів матки і повертає її в допологовий стан.

У жінок, які годують грудьми, значно рідше зустрічається післяпологова депресія. Лактаційна аменорея (відсутність менструації під час грудного вигодовування) є не гарантованим, але досить ефективним способом попередити настання нової вагітності. Втім, слід зважувати на те, що строки лактаційної аменореї у кожної жінки свої.

Відтак, процес грудного вигодовування є взаємовигідним і для дитини, і для матері, і вартує ваших зусиль з його налагодження!

Що слід робити, аби успішно годувати грудним молоком?

Раннє прикладання до грудей упродовж першої години після пологів, як і перебування новонародженого з мамою в безперервному контакті шкіра-до-шкіри, забезпечує заселення шкіри немовляти корисною мікрофлорою і сприяє збереженню температури його тіла.

Мама і немовля повинні бути разом цілодобово. Годуйте малюка за потреби – так часто, як він цього потребує. Тривалість годування визначатиме сама дитина. Обов'язковим є нічне та передсвітанкове годування, оскільки, як ми вже зазначали, гормон пролактин виробляється саме в цю частину доби.

А які дії можуть зашкодити налагодженню ГВ?

Не давайте дитині пустушок. Всі діти народжуються з високою потребою у смоктанні. Так задумано природою, щоб малюк задля задоволення цієї потреби смоктав материнські груди, стимулюючи вироблення молока. Якщо він смоктатиме пустушку, він недоотримає молока внаслідок зменшення лактації у матері. До того ж механізми смоктання грудей і пустушки є абсолютно різними, а, відтак, це може призвести до травмування сосків у матері і виникненню на них тріщин.

Не варто допоювати і догодовувати дитину до 6 місяців. Грудне молоко на 88% складається з води, тому навіть в найспекотніші літні місяці немає необхідності пропонувати малюкові віком до 6 місяців воду – просто частіше прикладайте його до грудей.

Не слід мити соски до і після годування, оскільки на шкірі сосків міститься корисна мікрофлора, яка при частому митті змивається. Достатньо приймати душ не частіше двох разів на день.

Немає потреби в додатковому зціджуванні після кожного годування. При правильній організації грудного вигодовування молока виробляється рівно стільки, скільки його необхідно для вашої дитини. Правильне і часте прикладання дитини до грудей – це найкращий спосіб уникнути маститу та лактостазу.

prykorm-shcho-yak-koly-photo-2

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей

  1. Ротик дитини широко відкритий.

  2. Нижня губа малюка вивернута.

  3. Пдборіддя щільно притиснуте до молочної залози.

  4. Правильне прикладання – асиметричне. Це означає, що згори ми бачимо частину ареоли, тоді як нижня частина ареоли не видна.

Основні пози при грудному вигодовуванні:

Колиска. Голова малюка лежить на ліктьовому згині матері з боку того соска, який він смокче, в той час як її рука підтримує дитину вздовж спини і шиї. Живіт малюка притиснутий до живота матері.

Перехресна колиска. Положення тіла малюка таке саме, як і в позі “колиска”, але мати перехоплює дитину іншою рукою, підтримуючи її під спиною і фіксуючи потилицю. Вільною рукою мама може керувати процесом і допомагати дитині вхопити сосок.

Лежачи на боці. Мама лежить на боці, обличчям до малюка. Рот малюка знаходиться на одному рівні з соском. Можна підкласти подушку, щоб підтримувати спину та шию малюка. Ця поза може бути оптимальною для тих, хто переніс кесарів розтин, оскільки в такому положенні немає жодного тиску на груди і живіт, або такий тиск є мінімальним.

З-під руки. Малюк розташований збоку від матері, його тіло і ніжки знаходяться у неї під рукою. Голівку дитини мати тримає рукою. В такому положенні можна також покласти руку на подушку.

Напівлежачи. Іноді виникає необхідність годувати у такій позі: малюк лежить на мамі, животом до живота, голівка злегка повернута на бік. Така поза зручна в перші місяці життя дитини, оскільки в цей період лактація тільки налаштовується, і тому бувають припливи молока, під час яких молоко йде в такій кількості, що дитина неспроможна з ним впоратися й може захлинутися. Коли ж дитина знаходитиметься зверху, їй буде простіше опанувати цей процес і впоратися з потоком молока.

Нависання. Годування в такій позі може бути корисним і для матері, і для дитини. Для мами – це можливість спустошити центральні та нижні долі молочної залози. Малюку таке вигодовування може бути зручним тоді, коли смоктати самостійно йому важко, наприклад, ця позиція може бути актуальною для слабеньких немовлят або для тих, хто після пляшечки відмовляється брати груди, бо “видобувати” молоко з грудей значно важче, аніж із соски.

Харчування мами в період грудного вигодовування

Харчування мами в період лактації має бути різноманітним та збалансованим. До раціону матері мають бути включені всі ті продукти, які вона вживала під час вагітності, на які у жінки немає алергії. Немає потреби “їсти за двох” – мама їсть за своїм власним апетитом. Рідину слід вживати тоді, коли відчувається спрага.

Кількість молока не залежить від кількості випитої води.

Зберігання зцідженого молока

Якщо мамі треба ненадовго відлучитися з дому, або якщо у мами багато молока, його можна зціджувати та зберігати в холодильнику або в морозильній камері, дотримуючись правила “7” – сім годин на столі, сім днів – в холодильнику, сім місяців в морозильній камері (при глибокому заморожуванні молоко можна зберігати до 12 місяців).

Якщо в холодильнику стоїть порція молока, а ви зцідили нову, можете сміливо їх змішувати. Проте молоко, що залишилось у пляшечці після годування дитини, повторно використовувати не можна.

Розморозити молоко можна при кімнатній температурі, залишивши його на ніч не в холодильнику, або під струменем теплої води, або використовуючи спеціальне пристосування для підігріву пляшечок.

На плиті, або в мікрохвильовій печі розморожувати або розігрівати грудне молоко неправильно, оскільки при цьому руйнуються корисні речовини цінного для вашого малюка продукту.


 

 

Категория: Лікар інформує | Просмотров: 169 | Добавил: Админ | Рейтинг: 0.0/0

Календар

«  Август 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів

Погода

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Пошук